tibet-dalajlama-192.jpgČína údajně v poslední době zesílila náboženský útlak Tibetu, který ovládá od 50. let minulého století. Podle dnes zveřejněné zprávy organizace Tibet Watch se komunistický režim například snaží donutit tibetské mnichy, aby se zřekli svého duchovního vůdce dalajlamy, který žije od roku 1959 v exilu v Indii a Peking ho považuje za separatistu.

Mniši a mnišky, jež to odmítnou, jsou prý vězněni a vystaveni mučení. Jedna z mnišek organizaci vylíčila, jak s ní čínští vojáci zacházeli, když na jejím krku objevili obrázek dalajlamy, jehož portréty jsou v Číně zakázané.

"Bili mě a kopali do mě, až mi krev stříkala z úst. Pak mě přivázali ke sloupu a mnohokrát mě kopli do prsou," cituje ženu ve zprávě nevládní skupina, jež sídlí v Londýně.

Nové kláštery a svobodní mniši? To je jen divadlo pro turisty

Čínské úřady podle Tibet Watch také začaly budovat policejní stanice v těsné blízkosti klášterů a někdy přímo v nich. Duchovní zároveň nutí k účasti na zkouškách, kde je prověřována jejich loajalita k Číně. Návštěvníci Tibetu sice mohou obdivovat nově vybudované a zrekonstruované kláštery a mnichy svobodně praktikující buddhismus, to je však jenom divadlo, tvrdí organizace.

"Mniši, kteří se vrátili do klášterů, nám řekli že jsou spíše jako muzea. Vyprávěli o penězích darovaných na udržování mužských klášterů a o ženských klášterech střežených čínskými úřady," popsala agentuře Reuters současnou situaci v Tibetu Anne Holmesová, zastupující ředitelka kampaně za svobodný Tibet.

Respektujte náboženskou svobodu, vyzývá Tibet Watch Čínu

Tibet Watch v dokumentu vyzývá Peking, aby respektoval náboženskou svobodu v této autonomní provincii. "Jak může Čína vůbec očekávat, že bude respektovaným hráčem na světovém poli, když dělá všechno, co je v jejích silách, aby kontrolovala a podkopávala náboženské přesvědčení, které je základním lidským právem Tibeťanů?" ptá se Holmesová.

Čínská armáda obsadila Tibet v roce 1951. Čína při nárokování tibetského území tvrdí, že toto himálajské území bylo po staletí její součástí, zatímco mnozí Tibeťané namítají, že Tibet byl většinu času v podstatě nezávislý stát. O osm let později po neúspěšném protičínském povstání uprchl dalajláma do Indie.